| Part Number | 52264-4 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Terminal Type | Circular |
| Stud/Tab Size | 5/16 Stud |
| Thickness | 0.045" (1.14mm) |
| Width - Outer Edges | 0.625" (15.88mm) |
| Length - Overall | 1.906" (48.41mm) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Termination | Crimp |
| Wire Gauge | 6 AWG |
| Insulation | Insulated |
| Features | - |
| Color | Blue |
| Contact Material | Copper |
| Contact Finish | Tin |
Manufacturer: Mill-Max Manufacturing Corp.
Description: CONN SOCKET PGA 68POS GOLD
In Stock: 0
Manufacturer: Mill-Max Manufacturing Corp.
Description: CONN SOCKET PGA 132POS GOLD
In Stock: 0
Manufacturer: CNC Tech
Description: CABLE MOD 4P4C PLUG-PLUG 5'
In Stock: 0
Manufacturer: CNC Tech
Description: CABLE MOD 4P4C PLUG-PLUG 7'
In Stock: 0