| Part Number | 51995-2 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Terminal Type | D-Shaped |
| Stud/Tab Size | 1/2 Stud |
| Thickness | 0.102" (2.59mm) |
| Width - Outer Edges | 1.087" (27.61mm) |
| Length - Overall | 2.178" (55.32mm) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Termination | Crimp |
| Wire Gauge | 4/0 AWG |
| Insulation | Non-Insulated |
| Features | Brazed Seam, Serrated Termination |
| Color | - |
| Contact Material | Copper |
| Contact Finish | Tin |
Manufacturer: EDAC Inc.
Description: CONNECTOR - RACK & PANEL
In Stock: 0
Manufacturer: EDAC Inc.
Description: CONNECTOR - RACK & PANEL
In Stock: 0
Manufacturer: EDAC Inc.
Description: CONNECTOR - RACK & PANEL
In Stock: 0
Manufacturer: EDAC Inc.
Description: CONNECTOR - RACK & PANEL
In Stock: 0
Manufacturer: EDAC Inc.
Description: CONNECTOR - RACK & PANEL
In Stock: 0
Manufacturer: EDAC Inc.
Description: CONNECTOR - RACK & PANEL
In Stock: 0