| Part Number | 50871-4 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Tail Type | No Tail |
| Termination | Solder |
| Length - Overall | 0.288" (7.32mm) |
| Accepts Pin Diameter | 0.042" ~ 0.049" (1.07mm ~ 1.24mm) |
| Mounting Hole Diameter | 0.101" ~ 0.103" (2.57mm ~ 2.62mm) |
| Pin Hole Diameter | - |
| Flange Diameter | 0.118" (3.00mm) |
| Tail Diameter | - |
| Socket Depth | 0.275" (6.99mm) |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | 30µin (0.76µm) |
Manufacturer: TE Connectivity AMP Connectors
Description: CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity AMP Connectors
Description: CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity AMP Connectors
Description: CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity AMP Connectors
Description: SOCKET ASSY
In Stock: 0
Manufacturer: Alpha Wire
Description: CABLE 15COND 16AWG SLATE 1000'
In Stock: 0