| Part Number | 50864-7 |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Tail Type | No Tail |
| Termination | Solder |
| Length - Overall | 0.257" (6.53mm) |
| Accepts Pin Diameter | 0.026" ~ 0.033" (0.66mm ~ 0.84mm) |
| Mounting Hole Diameter | 0.062" ~ 0.063" (1.57mm ~ 1.60mm) |
| Pin Hole Diameter | - |
| Flange Diameter | 0.080" (2.03mm) |
| Tail Diameter | - |
| Socket Depth | 0.244" (6.20mm) |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Contact Finish | Tin |
| Contact Finish Thickness | 100µin (2.54µm) |
Manufacturer: TE Connectivity AMP Connectors
Description: CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity AMP Connectors
Description: CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity AMP Connectors
Description: CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity AMP Connectors
Description: SOCKET ASSY
In Stock: 0
Manufacturer: Alpha Wire
Description: CABLE 15COND 16AWG SLATE 1000'
In Stock: 0