| Part Number | 50845-2 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Terminal Type | Circular |
| Stud/Tab Size | 10 Stud |
| Thickness | 0.039" (0.99mm) |
| Width - Outer Edges | 0.375" (9.53mm) |
| Length - Overall | 1.083" (27.51mm) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Termination | Crimp |
| Wire Gauge | 10-12 AWG |
| Insulation | Insulated |
| Features | High Temperature, Serrated Termination |
| Color | Black |
| Contact Material | Copper |
| Contact Finish | Nickel |
Manufacturer: TE Connectivity AMP Connectors
Description: CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity AMP Connectors
Description: CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity AMP Connectors
Description: CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity AMP Connectors
Description: SOCKET ASSY
In Stock: 0
Manufacturer: Alpha Wire
Description: CABLE 15COND 16AWG SLATE 1000'
In Stock: 0