| Part Number | 50831 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Terminal Type | Circular |
| Stud/Tab Size | 4 Stud |
| Thickness | 0.023" (0.58mm) |
| Width - Outer Edges | 0.281" (7.14mm) |
| Length - Overall | 0.774" (19.66mm) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Termination | Crimp |
| Wire Gauge | 20-22 AWG |
| Insulation | Insulated |
| Features | High Temperature, Serrated Termination |
| Color | Green |
| Contact Material | Copper |
| Contact Finish | Nickel |