| Part Number | 50719-2 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Terminal Type | Circular |
| Stud/Tab Size | 3/8 Stud |
| Thickness | 0.048" (1.22mm) |
| Width - Outer Edges | 0.679" (17.25mm) |
| Length - Overall | 1.504" (38.20mm) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Termination | Crimp |
| Wire Gauge | 6 AWG |
| Insulation | Non-Insulated |
| Features | - |
| Color | - |
| Contact Material | Copper |
| Contact Finish | Tin |
Manufacturer: Alpha Wire
Description: CABLE 15COND 18AWG SLATE 1000'
In Stock: 0
Manufacturer: Alpha Wire
Description: CABLE 15COND 18AWG SLATE 500'
In Stock: 0
Manufacturer: Alpha Wire
Description: CABLE 15COND 18AWG SLATE 100'
In Stock: 0
Manufacturer: Alpha Wire
Description: CABLE 20COND 18AWG SLATE 1000'
In Stock: 0