| Part Number | 449792-1 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Connector Type | Receptacle |
| Contact Type | Female Socket |
| Style | Board to Board |
| Number of Positions | 50 |
| Number of Positions Loaded | All |
| Pitch - Mating | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing - Mating | 0.150" (3.81mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Termination | Solder |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating | 50µin (1.27µm) |
| Insulation Color | Gray |
| Insulation Height | 0.195" (4.95mm) |
| Contact Length - Post | 0.105" (2.67mm) |
| Operating Temperature | - |
| Material Flammability Rating | - |
| Contact Finish - Post | Gold |
| Mated Stacking Heights | - |
| Ingress Protection | - |
| Features | Mounting Flange, Sealed |
Manufacturer: Mill-Max Manufacturing Corp.
Description: CONN HEADER 40POS SMD DBL ROW
In Stock: 10
Manufacturer: Mill-Max Manufacturing Corp.
Description: CONN HEADER 72POS SMD DBL ROW
In Stock: 39
Manufacturer: E-T-A
Description: CIR BRKR THRM-MAG 125A 28VDC
In Stock: 0
Manufacturer: E-T-A
Description: CIR BRKR THRM-MAG 500A 28VDC
In Stock: 0
Manufacturer: E-T-A
Description: CIR BRKR THRM-MAG 500A 28VDC
In Stock: 0
Manufacturer: E-T-A
Description: CIR BRKR THRM-MAG 315A 28VDC
In Stock: 0
Manufacturer: E-T-A
Description: CIR BRKR THRM-MAG 500A 28VDC
In Stock: 0