| Part Number | 447441-2 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Connector Type | Header |
| Contact Type | Male Pin |
| Pitch - Mating | 0.050" (1.27mm) |
| Style | Board to Board or Cable |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Number of Positions | 70 |
| Number of Positions Loaded | All |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing - Mating | 0.150" (3.81mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Termination | Solder |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Contact Length - Mating | 0.140" (3.56mm) |
| Contact Length - Post | - |
| Overall Contact Length | - |
| Insulation Height | 0.370" (9.40mm) |
| Contact Shape | Square |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating | 50µin (1.27µm) |
| Contact Finish - Post | Tin-Lead |
| Contact Material | - |
| Insulation Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features | Mating Guide, Mounting Flange |
| Operating Temperature | - |
| Ingress Protection | - |
| Material Flammability Rating | - |
| Insulation Color | Gray |
Manufacturer: E-T-A
Description: CIR BRKR THRM-MAG 125A 28VDC
In Stock: 0
Manufacturer: E-T-A
Description: CIR BRKR THRM-MAG 160A 28VDC
In Stock: 0
Manufacturer: E-T-A
Description: CIR BRKR THRM-MAG 200A 28VDC
In Stock: 0
Manufacturer: E-T-A
Description: CIR BRKR THRM-MAG 225A 28VDC
In Stock: 0
Manufacturer: E-T-A
Description: CIR BRKR THRM-MAG 300A 28VDC
In Stock: 0