| Part Number | 447255-2 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Connector Type | Receptacle |
| Contact Type | Female Socket |
| Style | Board to Board |
| Number of Positions | 210 |
| Number of Positions Loaded | All |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows | 3 |
| Row Spacing - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Termination | Wire Wrap |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating | 50µin (1.27µm) |
| Insulation Color | Brown |
| Insulation Height | 0.495" (12.57mm) |
| Contact Length - Post | - |
| Operating Temperature | - |
| Material Flammability Rating | - |
| Contact Finish - Post | - |
| Mated Stacking Heights | - |
| Ingress Protection | - |
| Features | Mating Guide |
Manufacturer: E-T-A
Description: CIR BRKR THRM-MAG 125A 28VDC
In Stock: 0
Manufacturer: E-T-A
Description: CIR BRKR THRM-MAG 160A 28VDC
In Stock: 0
Manufacturer: E-T-A
Description: CIR BRKR THRM-MAG 200A 28VDC
In Stock: 0
Manufacturer: E-T-A
Description: CIR BRKR THRM-MAG 225A 28VDC
In Stock: 0
Manufacturer: E-T-A
Description: CIR BRKR THRM-MAG 300A 28VDC
In Stock: 0