| Part Number | 42865-3 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Terminal Type | Male, Pin (Plug) |
| Diameter - Barrel | 0.180" (4.57mm) |
| Wire Gauge | 10-14 AWG |
| Length - Overall | 0.865" (21.97mm) |
| Length - Barrel | 0.437" (11.10mm) |
| Insulation | Non-Insulated |
| Termination | Crimp |
| Features | - |
| Contact Material | Brass |
| Contact Finish | Tin |
| Color | - |
Manufacturer: Cypress Semiconductor Corp
Description: BUNDLE CYBLE-022001 + S6AE101A
In Stock: 4102
Manufacturer: Mill-Max Manufacturing Corp.
Description: CONN PIN RCPT .022-.034 SOLDER
In Stock: 5784
Manufacturer: Mill-Max Manufacturing Corp.
Description: CONN PIN RCPT .022-.034 SOLDER
In Stock: 6000
Manufacturer: Conxall/Switchcraft
Description: CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN
In Stock: 0
Manufacturer: Conxall/Switchcraft
Description: CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT
In Stock: 0
Manufacturer: Conxall/Switchcraft
Description: CONN RCPT 5POS PNL MNT PIN
In Stock: 24