| Part Number | 42863-2 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Terminal Type | Circular |
| Stud/Tab Size | 8 Stud |
| Thickness | 0.040" (1.02mm) |
| Width - Outer Edges | 0.343" (8.71mm) |
| Length - Overall | 0.921" (23.39mm) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Termination | Crimp |
| Wire Gauge | 10-12 AWG |
| Insulation | Non-Insulated |
| Features | - |
| Color | - |
| Contact Material | Brass |
| Contact Finish | Tin |
Manufacturer: Cypress Semiconductor Corp
Description: BUNDLE CYBLE-022001 + S6AE101A
In Stock: 4102
Manufacturer: Mill-Max Manufacturing Corp.
Description: CONN PIN RCPT .022-.034 SOLDER
In Stock: 5784
Manufacturer: Mill-Max Manufacturing Corp.
Description: CONN PIN RCPT .022-.034 SOLDER
In Stock: 6000
Manufacturer: Conxall/Switchcraft
Description: CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN
In Stock: 0
Manufacturer: Conxall/Switchcraft
Description: CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT
In Stock: 0
Manufacturer: Conxall/Switchcraft
Description: CONN RCPT 5POS PNL MNT PIN
In Stock: 24