| Part Number | 42530-2 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Terminal Type | Female, Receptacle (Socket) |
| Diameter - Barrel | 0.180" (4.57mm) |
| Wire Gauge | - |
| Length - Overall | 0.865" (21.97mm) |
| Length - Barrel | 0.437" (11.10mm) |
| Insulation | Non-Insulated |
| Termination | Crimp |
| Features | - |
| Contact Material | Brass |
| Contact Finish | Tin |
| Color | - |
Manufacturer: Cinch Connectivity Solutions
Description: TERMINAL FEMALE 20AWG
In Stock: 140000
Manufacturer: Cinch Connectivity Solutions
Description: TERMINAL FEMALE 16AWG
In Stock: 220000
Manufacturer: Cinch Connectivity Solutions
Description: SHS LW 1.5 SMALL WIRE TERM
In Stock: 47909
Manufacturer: Cinch Connectivity Solutions
Description: SHS LW 1.5 SMALL WIRE TERM 5K
In Stock: 83
Manufacturer: Cinch Connectivity Solutions
Description: SHS LW 1.5 LARGE WIRE TERM
In Stock: 53464
Manufacturer: Cinch Connectivity Solutions
Description: SHS LW 1.5 LARGE WIRE TERM 5K
In Stock: 48
Manufacturer: 3M
Description: TAPE ALUMINUM FOIL 1.5" X 60YD
In Stock: 0