| Part Number | 42428-2 |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Terminal Type | Female, Receptacle (Socket) |
| Diameter - Barrel | 0.040" (1.02mm) |
| Wire Gauge | 20-24 AWG |
| Length - Overall | 0.450" (11.43mm) |
| Length - Barrel | 0.220" (5.59mm) |
| Insulation | Non-Insulated |
| Termination | Crimp |
| Features | - |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Finish | Tin |
| Color | - |
Manufacturer: EDAC Inc.
Description: CONN EDGE DUAL FMALE 17POS 0.200
In Stock: 0
Manufacturer: EDAC Inc.
Description: CONN EDGE DUAL FMALE 17POS 0.200
In Stock: 0
Manufacturer: EDAC Inc.
Description: CONN EDGE DUAL FMALE 17POS 0.200
In Stock: 0
Manufacturer: EDAC Inc.
Description: CONN EDGE DUAL FMALE 17POS 0.200
In Stock: 0
Manufacturer: EDAC Inc.
Description: CONN EDGE DUAL FMALE 17POS 0.200
In Stock: 0
Manufacturer: EDAC Inc.
Description: CONN EDGE DUAL FMALE 17POS 0.200
In Stock: 0
Manufacturer: EDAC Inc.
Description: CONN EDGE DUAL FMALE 17POS 0.200
In Stock: 0
Manufacturer: EDAC Inc.
Description: CONN EDGE DUAL FMALE 17POS 0.200
In Stock: 0
Manufacturer: EDAC Inc.
Description: CONN EDGE DUAL FMALE 17POS 0.200
In Stock: 0