| Part Number | 42142-2 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Terminal Type | Female, Receptacle (Socket) |
| Diameter - Barrel | 0.156" (3.96mm) |
| Wire Gauge | 14-18 AWG |
| Length - Overall | 0.695" (17.65mm) |
| Length - Barrel | 0.344" (8.74mm) |
| Insulation | Non-Insulated |
| Termination | Crimp |
| Features | - |
| Contact Material | Brass |
| Contact Finish | - |
| Color | - |
Manufacturer: EDAC Inc.
Description: CONN FEMALE 17POS 0.200 GOLD
In Stock: 0
Manufacturer: EDAC Inc.
Description: CONN FEMALE 17POS 0.200 GOLD
In Stock: 0
Manufacturer: EDAC Inc.
Description: CONN FEMALE 23POS 0.200 GOLD
In Stock: 0
Manufacturer: EDAC Inc.
Description: CONN FEMALE 23POS 0.200 GOLD
In Stock: 0
Manufacturer: EDAC Inc.
Description: CONN FEMALE 29POS 0.200 GOLD
In Stock: 0
Manufacturer: EDAC Inc.
Description: CONN FEMALE 29POS 0.200 GOLD
In Stock: 0
Manufacturer: EDAC Inc.
Description: CONN FEMALE 35POS 0.200 GOLD
In Stock: 0
Manufacturer: EDAC Inc.
Description: CONN FEMALE 35POS 0.200 GOLD
In Stock: 0
Manufacturer: EDAC Inc.
Description: CONN FEMALE 41POS 0.200 GOLD
In Stock: 0