| Part Number | 36919-1 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Terminal Type | Circular |
| Stud/Tab Size | 1/2 Stud |
| Thickness | 0.070" (1.78mm) |
| Width - Outer Edges | 0.875" (22.23mm) |
| Length - Overall | 1.956" (49.68mm) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Termination | Crimp |
| Wire Gauge | 1/0 AWG |
| Insulation | Non-Insulated |
| Features | Brazed Seam |
| Color | - |
| Contact Material | Copper |
| Contact Finish | Nickel |
Manufacturer: 3M
Description: TAPE SEALING BOX CLEAR 48MMX50M
In Stock: 0
Manufacturer: 3M
Description: TAPE SEALING BOX TAN 72MMX100M
In Stock: 0