| Part Number | 368405-2 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Terminal Type | Single Post |
| Terminal Style | Pin Retention |
| Pin Size - Above Flange | 0.010" x 0.016" (0.25mm x 0.41mm) Rectangular |
| Pin Size - Below Flange | 0.010" x 0.016" (0.25mm x 0.41mm) Rectangular |
| Length - Above Flange | 0.496" (12.60mm) |
| Length - Below Flange | 0.142" (3.60mm) |
| Length - Overall | 0.677" (17.20mm) |
| Flange Diameter | - |
| Mounting Hole Diameter | 0.037" ~ 0.045" (0.94mm ~ 1.14mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Termination | Press-Fit |
| Insulation | Non-Insulated |
| Board Thickness | - |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Finish | Tin |
| Contact Finish Thickness | - |
Manufacturer: EDAC Inc.
Description: CONN EDGE DUAL FEMALE 4POS 0.156
In Stock: 195
Manufacturer: EDAC Inc.
Description: CONN EDGE DUAL FEMALE 4POS 0.156
In Stock: 0
Manufacturer: EDAC Inc.
Description: CONN EDGE DUAL FEMALE 6POS 0.156
In Stock: 206
Manufacturer: EDAC Inc.
Description: CONN EDGE DUAL FEMALE 6POS 0.156
In Stock: 0
Manufacturer: EDAC Inc.
Description: CARD GUIDE, PLASTIC .062, ALONE
In Stock: 77