| Part Number | 36810 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Terminal Type | Circular |
| Stud/Tab Size | 3/4 Stud |
| Thickness | 0.057" (1.45mm) |
| Width - Outer Edges | 1.250" (31.75mm) |
| Length - Overall | 2.033" (51.64mm) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Termination | Crimp |
| Wire Gauge | 6 AWG |
| Insulation | Non-Insulated |
| Features | Brazed Seam, Serrated Termination |
| Color | - |
| Contact Material | Copper |
| Contact Finish | Tin |
Manufacturer: Vicor Corporation
Description: CMC 350UH 40A 2LN THRU HOLE
In Stock: 0
Manufacturer: Vicor Corporation
Description: CMC 950UH 10A 2LN TH
In Stock: 0
Manufacturer: Aries Electronics
Description: CABLE 36POS .100 JUMPER 3 INCH
In Stock: 0
Manufacturer: Aries Electronics
Description: CABLE 36POS .100 JUMPER 3 INCH
In Stock: 0
Manufacturer: Aries Electronics
Description: CABLE 36POS .100 JUMPER 3 INCH
In Stock: 0
Manufacturer: Aries Electronics
Description: CABLE 36POS .100 JUMPER 6 INCH
In Stock: 0
Manufacturer: Aries Electronics
Description: CABLE 36POS .100 JUMPER 6 INCH
In Stock: 0
Manufacturer: Aries Electronics
Description: CABLE 36POS .100 JUMPER 6 INCH
In Stock: 0
Manufacturer: Aries Electronics
Description: CABLE 36POS .100 JUMPER 9 INCH
In Stock: 0