Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors SC154R7KT
TE Connectivity Passive Product SC154R7KT
Part Number
SC154R7KT
Manufacturer
TE Connectivity Passive Product
Description
FIXED IND 4.7UH 300MA 2.6 OHM TH
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fixed Inductors
TE Connectivity AMP Connectors
TE Connectivity AMP Connectors
Product Parameter
Part NumberSC154R7KT
Part StatusActive
Type-
Material - Core-
Inductance4.7µH
Tolerance±10%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.6 Ohm Max
Q @ Freq33 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant90MHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Frequency - Test7.9MHz
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.165" Dia x 0.394" L (4.20mm x 10.00mm)