Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors SC15470KT
TE Connectivity Passive Product SC15470KT
Part Number
SC15470KT
Manufacturer
TE Connectivity Passive Product
Description
FIXED IND 47UH 235MA 2.75 OHM TH
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fixed Inductors
TE Connectivity AMP Connectors
TE Connectivity AMP Connectors
Product Parameter
Part NumberSC15470KT
Part StatusActive
Type-
Material - Core-
Inductance47µH
Tolerance±10%
Current Rating235mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.75 Ohm Max
Q @ Freq55 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant13MHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Frequency - Test2.5MHz
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.165" Dia x 0.394" L (4.20mm x 10.00mm)