Home Product Index Resistors Through Hole Resistors ROX2SJR22
TE Connectivity Passive Product ROX2SJR22
Part Number
ROX2SJR22
Manufacturer
TE Connectivity Passive Product
Description
RES 0.22 OHM 2W 5% AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Through Hole Resistors
TE Connectivity AMP Connectors
TE Connectivity AMP Connectors
Product Parameter
Part NumberROX2SJR22
Part StatusActive
Resistance (Ohms)0.22
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.472" L (5.00mm x 12.00mm)