Home Product Index Resistors Through Hole Resistors ROX2SJ3R3
TE Connectivity Passive Product ROX2SJ3R3
Part Number
ROX2SJ3R3
Manufacturer
TE Connectivity Passive Product
Description
RES 3.30 OHM 2W 5% AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Through Hole Resistors
TE Connectivity AMP Connectors
TE Connectivity AMP Connectors
Product Parameter
Part Number ROX2SJ3R3
Part Status Active
Resistance (Ohms) 3.3
Tolerance ±5%
Power (Watts) 2W
Composition Metal Oxide Film
Features Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient ±350ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.197" Dia x 0.472" L (5.00mm x 12.00mm)