Home Product Index Resistors Chip Resistor - Surface Mount RLP73K2AR91FTDF
TE Connectivity Passive Product RLP73K2AR91FTDF
Part Number
RLP73K2AR91FTDF
Manufacturer
TE Connectivity Passive Product
Description
RES SMD 0.91 OHM 1% 1/4W 0805
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Chip Resistor - Surface Mount
TE Connectivity AMP Connectors
TE Connectivity AMP Connectors
Product Parameter
Part NumberRLP73K2AR91FTDF
Part StatusActive
Resistance (Ohms)0.91
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)