Home Product Index Resistors Through Hole Resistors MPC52201J
TE Connectivity Passive Product MPC52201J
Part Number
MPC52201J
Manufacturer
TE Connectivity Passive Product
Description
RES 200 OHM 5W 5% RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Through Hole Resistors
TE Connectivity AMP Connectors
TE Connectivity AMP Connectors
    1.61500/pcs
  • 10 pcs
    1.43250/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMPC52201J
Part StatusActive
Resistance (Ohms)200
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesFlame Proof, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.500" L x 0.100" W (12.70mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)1.000" (25.40mm)