Home Product Index Resistors Through Hole Resistors LR1F562R
TE Connectivity Passive Product LR1F562R
Part Number
LR1F562R
Manufacturer
TE Connectivity Passive Product
Description
RES 562 OHM 0.6W 1% AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Through Hole Resistors
TE Connectivity AMP Connectors
TE Connectivity AMP Connectors
Product Parameter
Part NumberLR1F562R
Part StatusActive
Resistance (Ohms)562
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.244" L (2.30mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max)-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Related Products
LR1000
Manufacturer: Tripp Lite
Description: LINE CONDITIONER 1000W 4OUT