Home Product Index Resistors Through Hole Resistors CFR50J82K
TE Connectivity Passive Product CFR50J82K
Part Number
CFR50J82K
Manufacturer
TE Connectivity Passive Product
Description
RES 82.0K OHM 1/2W 5% AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Through Hole Resistors
TE Connectivity AMP Connectors
TE Connectivity AMP Connectors
Product Parameter
Part NumberCFR50J82K
Part StatusActive
Resistance (Ohms)82k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient0/ -450ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.118" Dia x 0.354" L (3.00mm x 9.00mm)