TE Connectivity Passive Product 23ESA104MMF50AF
Part Number
23ESA104MMF50AF
Manufacturer
TE Connectivity Passive Product
Description
POT 100K OHM 0.4W CARBON LINEAR
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Rotary Potentiometers, Rheostats
TE Connectivity AMP Connectors
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock 642 pcs
    3.60000/pcs
  • 10 pcs
    3.47000/pcs
  • 25 pcs
  • 50 pcs
  • 100 pcs
  • 250 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part Number23ESA104MMF50AF
Part StatusActive
TaperLinear
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchRotary, DPST
Power (Watts)0.4W
Temperature Coefficient5%
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeUser Defined
Resistive MaterialCarbon
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeFlatted
Actuator Length1.969" (50.00mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)