Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors VLS5045EX-8R2M
TDK Corporation VLS5045EX-8R2M
Part Number
VLS5045EX-8R2M
Manufacturer
TDK Corporation
Description
FIXED IND 8.2UH 2.8A 55 MOHM SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fixed Inductors
TDK Corporation
Product Parameter
Part NumberVLS5045EX-8R2M
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance8.2µH
Tolerance±20%
Current Rating2.8A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)55 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)