Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors MLF2012A1R8M
TDK Corporation MLF2012A1R8M
Part Number
MLF2012A1R8M
Manufacturer
TDK Corporation
Description
FIXED IND 1.8UH 80MA 450 MOHM
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fixed Inductors
TDK Corporation
Product Parameter
Part NumberMLF2012A1R8M
Part StatusActive
TypeMultilayer
Material - CoreFerrite
Inductance1.8µH
Tolerance±20%
Current Rating80mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)450 mOhm Max
Q @ Freq45 @ 10MHz
Frequency - Self Resonant90MHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test10MHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.041" (1.05mm)