Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors MLF1005LR12K
TDK Corporation MLF1005LR12K
Part Number
MLF1005LR12K
Manufacturer
TDK Corporation
Description
FIXED IND 120NH 140MA 590 MOHM
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fixed Inductors
TDK Corporation
Product Parameter
Part NumberMLF1005LR12K
Part StatusNot For New Designs
TypeMultilayer
Material - CoreFerrite
Inductance120nH
Tolerance±10%
Current Rating140mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)590 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant400MHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test25MHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)