Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors CK45-R3DD821K-NR
TDK Corporation CK45-R3DD821K-NR
Part Number
CK45-R3DD821K-NR
Manufacturer
TDK Corporation
Description
CAP CER 820PF 2KV RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Ceramic Capacitors
TDK Corporation
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberCK45-R3DD821K-NR
Part StatusObsolete
Capacitance820pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientR
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
FeaturesHigh Voltage, Low Dissipation Factor
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Failure Rate-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)