Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors C1005X8R1H331M050BA
TDK Corporation C1005X8R1H331M050BA
Part Number
C1005X8R1H331M050BA
Manufacturer
TDK Corporation
Description
CAP CER 330PF 50V X8R 0402
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Ceramic Capacitors
TDK Corporation
Product Parameter
Part NumberC1005X8R1H331M050BA
Part StatusNot For New Designs
Capacitance330pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX8R
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
FeaturesHigh Temperature
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)