Home Product Index Power Supplies - External/Internal (Off-Board) AC DC Converters CSS28048
TDK-Lambda Americas Inc. CSS28048
Part Number
CSS28048
Manufacturer
TDK-Lambda Americas Inc.
Description
AC/DC CONVERTER
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
AC DC Converters
TDK-Lambda Americas, Inc.
In Stock 172 pcs
Product Parameter
Part NumberCSS28048
Part StatusActive
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)4.375A
Power (Watts)280W
ApplicationsITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency91%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesPFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.18" H (127.0mm x 76.2mm x 30.0mm)