STMicroelectronics VND5E025AY-E
Part Number
VND5E025AY-E
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
IC DRIVER HIGH SIDE 2CH PWRSSO36
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
STMicroelectronics
Product Parameter
Part NumberVND5E025AY-E
Part StatusActive
Switch TypeGeneral Purpose
Number of Outputs2
Ratio - Input:Output1:1
Output ConfigurationHigh Side
Output TypeN-Channel
InterfaceOn/Off
Voltage - Load4.5 V ~ 28 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)Not Required
Current - Output (Max)33A
Rds On (Typ)25 mOhm
Input TypeNon-Inverting
FeaturesAuto Restart
Fault ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case36-PowerFSOP (0.295", 7.50mm Width)