Home Product Index Discrete Semiconductor Diodes - Rectifiers - Single STPS30SM100SFP
STMicroelectronics STPS30SM100SFP
Part Number
STPS30SM100SFP
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 30A TO220FP
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Diodes - Rectifiers - Single
STMicroelectronics
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberSTPS30SM100SFP
Part StatusObsolete
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If870mV @ 30A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr45µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220FPAB
Operating Temperature - Junction150°C (Max)