Home Product Index Discrete Semiconductor Diodes - Rectifiers - Single STPS2200U
STMicroelectronics STPS2200U
Part Number
STPS2200U
Description
DIODE SCHOTTKY 200V 2A SMB
Product Parameter
Part NumberSTPS2200U
Part StatusActive
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If800mV @ 2A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMB
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 175°C