Home Product Index Discrete Semiconductor Diodes - Rectifiers - Single STPS20SM100SFP
STMicroelectronics STPS20SM100SFP
Part Number
STPS20SM100SFP
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 20A TO220FP
STMicroelectronics
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberSTPS20SM100SFP
Part StatusObsolete
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr30µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220FPAB
Operating Temperature - Junction150°C (Max)