Home Product Index Discrete Semiconductor Transistors - IGBTs - Single STGW20NC60VD
STMicroelectronics STGW20NC60VD
Part Number
STGW20NC60VD
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
IGBT 600V 60A 200W TO247
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Transistors - IGBTs - Single
STMicroelectronics
    2.03000/pcs
  • 10 pcs
    1.82200/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberSTGW20NC60VD
Part StatusActive
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)60A
Current - Collector Pulsed (Icm)150A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.5V @ 15V, 20A
Power - Max200W
Switching Energy220µJ (on), 330µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge100nC
Td (on/off) @ 25°C31ns/100ns
Test Condition390V, 20A, 3.3 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)44ns
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)