Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes SMCJ70CA-TR
STMicroelectronics SMCJ70CA-TR
Part Number
SMCJ70CA-TR
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
TVS DIODE 70VWM 146VC SMC
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
STMicroelectronics
Product Parameter
Part NumberSMCJ70CA-TR
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)70V
Voltage - Breakdown (Min)77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)69A (8/20µs)
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)