Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes SMAJ33CA-TR
STMicroelectronics SMAJ33CA-TR
Part Number
SMAJ33CA-TR
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
TVS DIODE 33VWM 69.7VC DO214AC
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
STMicroelectronics
Product Parameter
Part NumberSMAJ33CA-TR
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
Voltage - Breakdown (Min)36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp69.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)33A (8/20µs)
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)