Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes SMAJ18CA-TR
STMicroelectronics SMAJ18CA-TR
Part Number
SMAJ18CA-TR
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
TVS DIODE 18VWM 39.3VC SMA
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
STMicroelectronics
Product Parameter
Part NumberSMAJ18CA-TR
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)18V
Voltage - Breakdown (Min)20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp39.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)59A (8/20µs)
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)