Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes SMA6J70A-TR
STMicroelectronics SMA6J70A-TR
Part Number
SMA6J70A-TR
Description
TVS DIODE 70VWM 120VC SMA
Product Parameter
Part NumberSMA6J70A-TR
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)70V
Voltage - Breakdown (Min)77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp120V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)27A (8/20µs)
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)