Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes SMA6J24A-TR
STMicroelectronics SMA6J24A-TR
Part Number
SMA6J24A-TR
Description
TVS DIODE 24VWM 44.3VC SMA
Product Parameter
Part NumberSMA6J24A-TR
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V
Voltage - Breakdown (Min)26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp44.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)80A (8/20µs)
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)