Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes SMA6J10A-TR
STMicroelectronics SMA6J10A-TR
Part Number
SMA6J10A-TR
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
TVS DIODE 10VWM 19.6VC SMA
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
STMicroelectronics
Product Parameter
Part NumberSMA6J10A-TR
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)10V
Voltage - Breakdown (Min)11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp19.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)184A (8/20µs)
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)