Home Product Index Discrete Semiconductor Diodes - Rectifiers - Single BAS70FILM
STMicroelectronics BAS70FILM
Part Number
BAS70FILM
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
DIODE SCHOTTKY 70V 70MA SOT23-3
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Diodes - Rectifiers - Single
STMicroelectronics
  • 1 pcs
Total:0 Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part Number BAS70FILM
Part Status Obsolete
Diode Type Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 70V
Current - Average Rectified (Io) 70mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1V @ 15mA
Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 10µA @ 70V
Capacitance @ Vr, F 2pF @ 0V, 1MHz
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device Package SOT-23-3
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)
Related Products
BAS 3005A-02V H6327
Manufacturer: Infineon Technologies
Description: DIODE SCHOTTKY 30V 500MA SC79-2
In Stock: 3000
RFQ 0.04309/pcs
BAS 3005B-02V H6327
In Stock: 24000
RFQ 0.04309/pcs
BAS 3005A-02V E6327
RFQ -
BAS 16 B5003
Description: DIODE GEN PURP 80V 250MA SOT23-3
RFQ -
BAS 3005B-02V E6327
BAS 16-02V E6327
Description: DIODE GEN PURP 80V 200MA SC79-2
BAS 16-02W E6327
Description: DIODE GEN PURP 80V 200MA SCD80-2
BAS 125-06W E6327
Description: DIODE ARRAY SCHOTTKY 25V SOT323
BAS 16-07L4 E6327
Description: DIODE ARRAY GP 80V 200MA TSLP4
BAS 3007A-RPP E6327
Description: DIODE BRIDGE 30V 900MA SOT143