Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes 1.5KE33CARL
STMicroelectronics 1.5KE33CARL
Part Number
1.5KE33CARL
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
TVS DIODE 28.2VWM 59VC DO201
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
STMicroelectronics
Product Parameter
Part Number1.5KE33CARL
Part StatusObsolete
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)28.2V
Voltage - Breakdown (Min)31.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp59V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)169A (8/20µs)
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency1350pF @ 1MHz