Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes 1.5KE120ARL
STMicroelectronics 1.5KE120ARL
Part Number
1.5KE120ARL
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
TVS DIODE 102VWM 212VC DO201
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
STMicroelectronics
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part Number1.5KE120ARL
Part StatusObsolete
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)102V
Voltage - Breakdown (Min)114V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp212V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)47A (8/20µs)
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency1000pF @ 1MHz