Home Product Index Resistors Chip Resistor - Surface Mount SM2615JT430R
Stackpole Electronics Inc. SM2615JT430R
Part Number
SM2615JT430R
Description
RES SMD 430 OHM 5% 1W 2615
Product Parameter
Part Number SM2615JT430R
Part Status Active
Resistance (Ohms) 430
Tolerance ±5%
Power (Watts) 1W
Composition Wirewound
Features Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Package / Case 2615 J-Lead
Supplier Device Package 2615
Size / Dimension 0.280" L x 0.150" W (7.10mm x 3.80mm)
Height - Seated (Max) 0.155" (3.94mm)