Home Product Index Resistors Through Hole Resistors RSMF2JA56R0
Stackpole Electronics Inc. RSMF2JA56R0
Part Number
RSMF2JA56R0
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc.
Description
RES 56 OHM 2W 5% AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Through Hole Resistors
Stackpole Electronics, Inc.
Product Parameter
Part Number RSMF2JA56R0
Part Status Active
Resistance (Ohms) 56
Tolerance ±5%
Power (Watts) 2W
Composition Metal Oxide Film
Features Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 235°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)