Home Product Index Resistors Through Hole Resistors RSF1JBR390
Stackpole Electronics Inc. RSF1JBR390
Part Number
RSF1JBR390
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc.
Description
RES 0.39 OHM 1W 5% AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Through Hole Resistors
Stackpole Electronics, Inc.
Product Parameter
Part Number RSF1JBR390
Part Status Active
Resistance (Ohms) 0.39
Tolerance ±5%
Power (Watts) 1W
Composition Metal Oxide Film
Features Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 235°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)